Brandy
Jak pít brandy a jaké skleničky zvolit
Brandy je jeden z nejstarších destilátů na světě. Mezi brandy patří francouzský koňak, řecká Metaxa nebo arménský Ararat. Přečtěte si, co to brandy je a z jakých sklenic se má pít.
Co je brandy
Brandy je vínovice, tedy pálenka z vinných hroznů. Slovo brandy pochází z holandského brandewijn, což by se dalo přeložit jako pálené víno. Nejznámějším typem brandy je koňak (cognac), ale existuje i mnoho jiných druhů brandy. Někteří lidé slovo koňak nesprávně používají jako synonymum pro brandy.
Jak se pije brandy a koňak
Brandy se většinou pije samotná a při pokojové teplotě, ideální je přibližně 19°C. To platí obzvlášť pro kvalitnější brandy a koňaky. Nepoužívejte ale techniku nahřívání sklenice plamenem svíčky, to vede k až příliš rychlému uvolňování aromat. Bohatě stačí teplo vaší dlaně, občasné zakroužení skleničkou a pomalé vychutnávání. Někteří výrobci koňaku doporučují přidat malinko vody, čímž se uvolní ovocná aromata. Ze stejného důvodu je také možné pít brandy s ledem, ale je důležité použít co největší kostky ledu, ideálně jen jednu nebo dvě opravdu velké kostky. Menší kostky totiž rychleji tají a příliš by nám drink naředily, což není žádoucí. Mladší brandy a koňaky se výborně hodí do míchaných drinků. Brandy je většinou směsí různých ročníků a mícháním s dalšími ingrediencemi lze vytáhnout skryté chutě jednotlivých složek. Některé klasické koktejly jako Side Car, Sazerac nebo French Connection jsou postavené právě na koňaku. Ve městě Cognac se běžně pije koňak s tonikem jako aperitiv.
Skleničky na brandy
Na pití brandy a koňaku se doporučují dva druhy sklenic. Prvním jsou nižší kulaté sklenice na krátké stopce, která ale neslouží k držení sklenky. Těmto sklenicím se říká koňakové sklenice a drží se v dlani, aby se brandy zahřívala. Druhým typem sklenic vhodných pro brandy jsou takzvané tulipánové sklenice. Mají zúžené hrdlo a oblý tvar, který skutečně připomíná tulipán. Tento specifický tvar umožňuje ideální uvolňování aromat a někteří výrobci koňaku proto tyto sklenice upřednostňují před klasickými koňakovými sklenicemi. Tulipánové sklenice se také výborně hodí k degustaci rumů a whisky.
NEJLEPŠÍ KOŇAKY A ARMAŇAKY Navštivte stránky Alkohol.cz a vyberte si z nabídky nejlepších koňaků a armaňaků z celého světa!
- široká nabídka koňaků a armaňaků - kvalitní nápoje za skvělé ceny - přehledný e-shop - doprava při nákupu nad 5 000 Kč zdarma - doprava po Praze do 90 minut a po celé ČR do druhého dne
|
Jak se vyrábí brandy
Vinné hrozny se nejprve nechají kvasit a vznikne z nich jakési víno (obsah alkoholu asi 7 % až 8 %), to se následně destiluje, případně i opakovaně. Poté se destilát, který má asi 70 % alkoholu, nechá zrát v dubových sudech. Tím brandy získává svou typickou chuť a barvu. Čím déle destilát leží v sudu, tím kvalitnější brandy získáme.
Brandy alkohol
Většina brandy obsahuje 40 % až 50 % alkoholu. Zráním v sudu se postupně snižuje obsah alkoholu, protože se alkohol odpařuje rychleji než voda. Tento proces je ale velmi pomalý a snížit obsah ze 70 % alkoholu na požadovaných 40 % až 50 % by trvalo desítky let, takže se brandy před stáčením do lahví ještě ředí vodou. Je také běžné, že se různé ročníky brandy míchají dohromady, čímž se dosáhne požadované chuti.
Francouzská brandy – koňak a armaňak
Aby se brandy mohla nazývat koňak, musí splňovat přísná kritéria. Koňak musí pocházet z okolí města Cognac, smí být vyroben jen z určitých druhů vinné révy, destilace musí být dvojnásobná a destilát poté musí zrát alespoň dva roky ve francouzských dubových sudech. Mezi nejznámější značky koňaku patří Courvoisier, Godet, Martell, Rémy Martin, Henessy a další.
Koňak | Označení | Minimální doba zrání |
Very Special | VS, někdy také *** | 2 roky |
Very Superior Old Pale | VSOP, někdy také Réserve | 4 roky |
Extra Old | XO | 10 let |
Kromě koňaku se ve Francii vyrábí také armaňak, což je brandy pocházející ze stejnojmenného regionu Armagnac. Jedná se pravděpodobně o nejstarší vinnou pálenku na světě. Armaňak není zdaleka tak známý jako koňak, ale jedná se také o velice kvalitní brandy. Oproti koňaku je destilován jen jednou a za využití odlišné technologie. To dává armaňaku výraznější aroma a plnější chuť. Rozhodně stojí za vyzkoušení!
Z jednotlivých kategorií koňaku doporučujeme vyzkoušet:
Arménská a gruzínská brandy
Arménie a Gruzie jsou jedny z nejstarších vinařských oblastí na světě a není tak divu, že produkují i velmi kvalitní brandy. Nejznámější arménskou značkou brandy je Ararat. Pojmenována je podle hory, na které přistála biblická Noemova archa. Ararat dostal uznání i od francouzských mistrů koňaku, což mluví za vše. Podobně kvalitní je i Gruzínská brandy, která byla v Čechách vždy velmi oblíbená a říkalo se jí gruzínský koňak neboli gruziňák.
Řecká brandy - Metaxa
Nejznámější řeckou značkou je Metaxa, která je označována za brandy, přestože se postupem výroby odlišuje od klasické brandy. K její výrobě se používají sluncem vysušené hrozny a destilát zraje minimálně tři roky v dubových sudech. Délka zrání je označena počtem hvězdiček na lahvi. Po skončení zrání se takto vzniklá brandy míchá s archivními muškátovými víny a přidávají se do ní řecké byliny. Výsledná směs se opět vrátí do sudu a zraje dalšího půl roku.
Španělská brandy
Ve Španělsku se brandy pálila ještě dříve než koňak ve Francii. Španělské brandy je většinou ovocnější něž koňak a k jeho staření se používá tzv. solera systém, který spočívá v neustálém míchání starých brandy s mladšími. Známá je například značka Torres, což je současně i největší producent vína v Katalánsku.
Brandy cena
Nejlevnější brandy se dá pořídit již za několik set korun a dále cena roste s kvalitou. Prémiový koňak se někdy nakupuje i jako zajímavá investice, která má velmi dobrý potenciál růstu.
Komentáře