23.10.2022 jsem obdržel 1,5l burčák v plastové láhvi od Mattonky. Poté jsem láhev uložil v lednici. Zapoměl jsem na něj a otevřel jsem až 10.12.22. Byl to čirí šampus. Ochutnal jsem ho a můžu říct, že leze hodně do hlavy. Poradí mi někdo, co je to za víno a jestli to můžu pít?
Víno
Co je burčák, jak dlouho vám vydrží doma a jak ho skladovat
Příjemně perlivý, sladký a každoročně jen omezenou dobu dostupný - přesně to je tradiční vinný nápoj jménem burčák! Jak se vyrábí a jak se pozná pravý burčák?
Co je burčák - Kdy začíná burčák - Jak skladovat burčák
Zdraví prospěšné látky - Výroba domácího burčáku
Co je burčák a jak se dělá?
Burčák je částečně zkvašený mošt, který je zpracován výhradně z plodů vinné révy. Jedná se o meziprodukt při výrobě vína, který lze konzumovat jen několik dní od začátku kvašení. Vyrábí se převážně z hroznů bílého vína (žlutý burčák), ze kterých se lisuje šťáva na burčák. Existuje však také růžový burčák, který se vyrábí stejně jako bílý, a také červený burčák, který kvasí navíc se rmutem z modrých hroznů.
Tekutina je vždy více či méně zakalená kvasným kalem, který však rozhodně není na závadu. Nesmí však obsahovat žádné mechanické nečistoty ani viditelně větší množství kvasinek.
Období burčáku a kdy v ČR začíná prodej burčáku 2022
Doba, kdy se v ČR oficiálně začíná prodávat burčák je dokonce Českým vinařským zákonem jasně stanovena. Jedná se o období od 1. srpna do 30. listopadu příslušného kalendářního roku. V srpnu se obvykle jedná o burčák z hroznů, které jsou dovážené ze Slovenska či Maďarska. Ten pravý český burčák se objevuje v prodeji až začátkem září. Obvykle se vyrábí z bobulí Irsai Oliver či Müller Thurgau. Později přichází na scénu také žlutý burčák z odrůd Muškát moravský, Chardonnay a Veltlínské zelené. V druhé polovině září začíná sezóna modrým odrůdám vína z nichž se vyrábí červený a růžový burčák.
Často někde narazíte také na jablečný mošt, který prodejce nabízí jako burčák. O burčák se však nejedná a prodejce označením "burčák" porušuje legislativu. Obvykle jej poznáte podle nevábně hnědé barvy.
Jaký má správný burčák obsah alkoholu (procenta %) a jaká je jeho cena?
Pro mnoho lidí je burčák velmi osvěžující pití, které rádi srovnávají s "dospěláckou" limonádou. Důvod je ten, že je chuťově velmi sladký a současně disponuje naprostým minimem alkoholu, které se pohybuje mezi 2 - 7 %. Podíl alkoholu se odvíjí podle stáří burčáku - čím mladší, tím méně alkoholu obsahuje a tím více sladký je.
Cena burčáku se pohybuje obvykle mezi 80 - 120 Kč za litrovou PET lahev. Čas od času narazíte také na burčák s cenou 60 Kč za jeden litr, který však nedoporučujeme. Dobré burčáky totiž takto nízká cenovka sotva pokryje výrobní náklady a sami si tak můžete položit otázku, z čeho takový burčák byl asi vyroben.
Mladý, kyselý, zlomený a mydliňák. I takové přívlastky burčák nese
Burčák je unikátní v tom, že za krátkou chvíli svou chuť změní hned několikrát. Každá tato změna chuti má i svůj název.
- Mladý burčák - nejsladší fáze s nejnižším obsahem alkoholu.
- Zlomený burčák - občas se mu říká také řezák a jedná se o burčák, který už není tolik sladký a má v sobě více alkoholu.
- Mydliňák - je pozdní burčák, který je kyselejší a má ostřejší alkoholovou chuť. Současně je posledním krokem od takzvaného "mladého vína".
Jak dlouho vydrží burčák a jak nejlépe ho skladovat?
Kdo už má s burčákem byť sebemenší zkušenosti, řekne vám, že není na co čekat. Vypíjte ho hned, jak si ho přinesete, protože pokud si koupíte správný burčák, právě v ten moment je chuťově nejlepší. Nicméně pokud jste si z vinotéky, nebo dokonce z vinařství z jižní Moravy přivezli zásobu, kterou nelze okamžitě zkonzumovat, je při skladování nutné dodržet některé zásady.
- Zjistěte v jaké fázi kvašení se burčák nachází. Pokud je burčák ve fázi, kdy je to spíše mošt s cca 2 % alkoholu, v pokojové teplotě vydrží den až dva a v lednici vydrží dva až tři dny. Pokud je burčák v tom nejlepším vypíjte ho ihned, maximálně na druhý den. Poté totiž začne alkohol převládat nad cukrem a chuťově už není tak dobrý. Na stav burčáku se vždy optejte prodejce.
- Udržujte burčák v chladnu. Kdo má zkušenosti s přípravou kvasu z ovocných pálenek, ví že rychlost kvašení se odvíjí od okolní teploty, kde je sud uchováván. Burčák je také stále v procesu kvašení a proto v čím chladnějším prostředí ho udržujete, tím proces kvašení zpomalíte. Pozor však na mražení. Rozhodně ho nemůžeme doporučit, protože chuť burčáku zmražením trpí.
- Použijte plastové láhve. Eko aktivisté by mohli namítnout, proč se burčák neuchovává ve skle, ale v neekologických plastových lahvích? Odpověď je opět v tom, že burčák neustále pracuje a díky procesu kvašení vzniká přetlak CO2. Sklo zdaleka není tak pružné, jako plast a proto je menší šance, že je nahromaděné množství oxidu uhličitého roztrhne. Nicméně samotné PET lahve nejsou zárukou, že vám burčák neexploduje. Víčko byste nikdy neměli dotáhnout nadoraz, jinak ani PET lahev nevydrží a tlakem praskne.
Burčák a jeho zdraví prospěšné účinky
Ve světě bylo již nesčetně alkoholickým nápojům přisuzovány zdraví prospěšné, či dokonce léčivé účinky. Namátkou bychom mohli zmínit například bylinný likér Jägermeister, či portská vína. Ať už tyto oblíbené nápoje mají v sobě sebevíc "léčivých" látek, vždy obsahují velké množství alkoholu a ten sám o sobě zdravý prostě není.
O slovo se tak hlásí burčák, který alkoholu obsahuje naprosté minimum a zdravý prospěšných látek má hned několik. V burčáku nalezneme totiž mnoho vitamínů a kvasinek, které obsahují široké spektrum vitamínu B. Dále se v burčáku vyskytuje tiamin, který podporuje srdeční činnost nebo také kyselina pantotenová, která tělo chrání proti onemocnění zažívacího ústrojí a sliznice. V neposlední řadě je burčák zdrojem kyseliny nikotinové a nikotinamidu, což jsou látky, které zabraňují kožním a nervovým poruchám.
Ne nadarmo se proto říká, že člověk by měl každý rok vypít tolik burčáku, kolik má v žilách krve. Pokud však toto doporučení budete chtít splnit příliš rychle, počítejte s tím, že vás burčák "prožene". Musíte si totiž uvědomit, že v burčáku jsou stále živé kultury, které ve vašich střevech mohou udělat paseku. I proto v burčáku našli zalíbení lidé, kteří trpí zažívacími obtížemi.
Může se pít burčák v těhotenství?
Doporučení lékařů tvrdí, že v prvních třech měsících těhotenství by se alkohol neměl pít ani v malém množství. Poté už by malé pivo, nebo dvě deci vína neměli plodu nijak uškodit. Do této kategorie patří i burčák a obzvlášť raný burčák je vůbec nejvhodnější, protože obsahuje minimální množství alkoholu (cca 2 %) a současně velké množství vitamínů, kvasinek a balastních látek. Je tedy v těhotenství výrazně vhodnější, než neškodná sklenička piva.
Výroba domácího burčáku
Výroba domácího burčáku není v ničem jiná, než výroba toho, který koupíte ve vinotéce, či vinném sklípku. Rozdíl je pouze v množství, ale ani to není překážkou. Stačí postupovat dle návodu níže a do 10-15 dnů se dočkáte vlastního domácího burčáku.
- Posbírejte hrozny v době kdy jsou zralé a dostatečně sladké.
- Oddělte bobule od stopek, pomačkejte je nebo rozemelte a nechte 2-5 hodin odležet.
- Vylisujte co největší množství šťávy.
- Na 10 l vylisovaného moštu přidejte 0,5 kg cukru krystal. V moštu ho smíchejte tak, aby se všechen rozpustil.
- Oslazený mošt nalijte do čistého demižonu nebo kanystru a zhruba 1/3 nádoby nechte prázdnou kvůli prostoru pro kvašení. V opačném případě vám hrozí, že vám při kvasném procesu burčák přeteče.
- Burčák nechte kvasit při teplotě 15-25 °C. Pokud kvašení neprobíhá, dejte nádobu do teplejší místnosti.
- Na otvor nádoby položte plátek tvrdého papíru. Zátku určitě nepoužívejte, protože by nádoba mohla prasknout vlivem nahromaděného oxidu uhličitého.
- Jakmile burčák začne šumět, několikrát denně jej degustujte a při optimální chuti zkonzumujte co nejdříve.
Recept na bezinkový burčák
Ne každý má však doma zasazenou vinnou révu a proto lidová tvořivost vymyslela i recept na "falešný burčák" z bezinkových květů. Černý bez, znám také jako "kozičky" roste takřka na každém rohu, tak proč toho nevyužít? Stačí dodržet tento recept, na který kromě květů černého bezu budete potřebovat:
- 3 kg cukru krupice
- 15 l vařící vody
- 50 kusů větších květů černého bezu
- 2 balíčky sušených vinných kvasinek
- 0,5 kostky čerstvého droždí
Postup pro výrobu bezinkového burčáku:
Květy bezu opláchněte, očistěte od mšicí a nechte okapat. Odstraňte silnější stopky a květy přelejte vařící vodou. Nechte 24 hodin vyluhovat. Poté přeceďte přes utěrku nebo přes gázu. Ke šťávě následně přidejte droždí, cukr, vínku a 6-7 dní nechte burčák pracovat.
Stejně jako u pravého burčáku z vinné révy, použijte například kanystr nebo demižon, jehož otvor přikrýjte pouze plátkem kartonu, nebo tvrdého papíru. V žádném případě bezinkový burčák nezavírejte zátkou! Uchovávejte v chladu.
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Jak se vyrábí portské víno, historie a vhodné skleničky
Znáte rozdíly mezi portským vínem a klasickým vínem?🍷 Budete se možná divit, ale je jich hned několik!✅
Jak správně pít medovinu - kdy studenou a kdy horkou
Medovinaꙮ je údajně nejstarší druh alkoholu na světě, který se pije nejen horký, ale i studený. Jak je medovina nejlepší?
Co jsou barikovaná vína (barrique) a jaké mají charakteristiky
Bariková vína, naprost výjimečná kategorie vín, alespoň tři měsíce zrají ve vzácných dubových sudech. Jaké vlastnosti tím získávají, jaké jsou...