Červená
Červená vína - druhy, odrůdy, způsob pití a sklenice
Rubínová barva, plná vyzrálá chuť a buket přezrálého ovoce – i taková jsou červená vína. Podívejte se, co vše se za tímto tradičním nápojem skrývá.
Co je červené víno – Červené víno a vliv na zdraví – Druhy červených vín
Výroba červeného vína – Sklenice
Foto: Pixabay
Co je červené víno
Červené víno je lehce alkoholický nápoj rudé barvy, který je vyroben výhradně z tmavě zbarvených hroznů vinné révy. Dosud známá historie vína sahá až do roku 6 000 před naším letopočtem, kdy se jeho forma, kterou známe dnes, rozvíjela především v Egyptě, Orientu a zhruba o tisíc let později ve starověkém Řecku a Římě. Nyní tento elegantní nápoj mnoha chutí, vůní a odstínů je rozšířen po celém světě a i u nás, v pivovarské zemi, jeho spotřeba rok od roku roste.
Maison Brotte Reserve de l'Aube Rouge 0,75l 13% | Koupit za 159 Kč |
MAGNUM Primitivo Salento IGT Quattro Passi 1,5l 14% | Koupit za 289 Kč |
Proč pít červené víno? Kvalitní červené víno je blahodárné!
Samozřejmě nelze zapřít, že červené víno obsahuje alkohol a ten jak známo není pro tělo zrovna nejprospěšnější látkou. Nicméně nebýt těch několika málo procent alkoholu, pravděpodobně by ho lékaři dávali na předpis. Mnoho vědeckých studií totiž potvrdilo, že červené víno obsahuje mnoho prospěšných látek a antioxidantů, které při přiměřené konzumaci tělu prospívají!
Co obsahuje červené víno a zdraví prospěšné účinky
- Pravděpodobně největší ze zázraků, které červené víno v sobě skrývá je látka jménem resveratrol. Tato unikátní složka totiž snižuje riziko kardiovaskulárních chorob a proměňuje takzvaný bílý tuk na hnědý tuk, který člověk mnohem rychleji spaluje.
- Antioxidanty v červeném víně tělo chrání proti volným radikálům a snižuje riziko aterosklerózy diabetu a Alzheimera až o 80 %!
- Pokud na vás jde chřipka, dejte si sklenici červeného vína. Pomůže vám proti prochladnutí i bolesti.
- Máte problém s trávením? Červené víno na průjem je velmi vhodné protože obsahuje antioxidanty, které napravují sliznice trávicího traktu a navíc má antibakteriální účinky.
- Sice se říká, že červené víno barví zuby, ale málo se už ví, že současně napomáhá zubům odstranit bakterie tvořící zubní plak! Jedna z posledních studií tento fakt potvrzuje.
- Sklenice červeného vína denně udržuje správnou hladinu cukru v krvi a tím snižuje možnost cukrovky 2. typu.
Je červené víno na krvinky to nejlepší?
Říká se, že „červené je na krvinky“, protože oproti bílému, obsahuje větší množství antioxidačních molekul. Nicméně také se říká že „méně je někdy více“ a v případě antioxidantů ve víně to platí jakbysmet. Problém tkví v tom, že menší hustota antioxidantů v bílém víně je pro člověka mnohem lépe vstřebatelná a tím pádem i mnohem efektivněji využitelná než u vína červeného. Díky tomu je bílé víno v boji proti infarktu téměř o polovinu lepší, než víno červené.
Druhy červených vín / odrůdy červených vín
Pomyslná světová mapa vín obsahuje prakticky nekonečné spektrum druhů, které neustále přibývají. Dříve se vinná réva v přírodě křížila samovolně, ale dnes jde především o kontrolované šlechtění jednotlivých vinařství. Každé odrůdě se daří v jiných podmínkách, v jiné zemině a v jiném podloží, což jsou faktory, které je potřeba důkladně zvážit pro pěstování těch nejlepších bobulí. Vždy totiž záleží jen na tom, zda je víno dobré či nikoliv.
Plné červené víno = silně červené víno
Mezi plná, nebo též nazývaná jako mohutná červená vína patří Malbec, Cabernet sauvignon, Primitivo, Grenache, Tannat, Nebbiolo či Sangiovese. Tyto druhy červeného vína totiž obsahují větší množství tříslovin, mají silně červenou barvu a především velký potenciál k archivaci.
Septima Obra Malbec 2020 0,75l 14% | Koupit za 299 Kč |
Přemek Forejt Merlot Cabernet Sauvignon 2020 0,75l 14% | Koupit za 299 Kč |
Primitivo di Manduria Puglia DOC Since 1974 0,75l 15% | Koupit za 444 Kč |
Jemné červené víno = sladké červené víno
Tato rovnice samozřejmě neplatí vždy, ale je nepsaným pravidlem, že jemnější červená vína jsou i chuťově sladší. Důvod je prostý – menší obsah tříslovin, který vínu dává ovocnější chuť. Mezi oblíbené druhy patří Modrý Portugal, Frankovka, italská Valpolicella či francouzské Gamay.
Sedlák SVATOMARTINSKÉ Modrý Portugal Moravské zemské víno 2023 0,75l 12% | Koupit za 133 Kč |
Villa Marin Valpolicella Superiore Ripasso 2017 0,75l 14% | Koupit za 349 Kč |
ZD Němčičky GRAND VINS Frankovka Výběr z hroznů 2016 0,75l 13,5% | Koupit za 359 Kč |
České červené nebo italské červené víno?
Řeklo by se, že nejlepší vína pocházejí z Francie či Itálie, ale i Česko je světově uznávanou vinařskou zemí. Tradici pěstování vinné révy k nám přivezli Keltové a později, zhruba ve 3. století, českým vinařům rozšířili obzory o nové odrůdy i římští legionáři. Nicméně o největší rozmach vinařství u nás se ve 14. století zasloužil Karel IV.
Obecně jsou v Čechách a na Moravě nejvíce rozšířená červená vína z odrůd Modrý Portugal, Frankovka a Svatovavřinecké, které je doménou většiny znojemských vinic. Dobře se u nás daří také rakouskému Zweigeltrebe, které bylo oficiálně vyšlechtěno z odrůd Svatovavřineckého, Frankovky a Fritz Zweigelt.
Je nejlepší červené víno Merlot nebo červené víno Primitivo?
Sto lidí, sto chutí, ale i přesto existují vína, která jsou lahodná každým coulem a oblíbí si je téměř každý. Jedno takové je například francouzské víno Merlot, které svou chutí černých třešní, švestek a ostružin, obveseluje svět už od 14. století našeho letopočtu. Merlot je velmi náročné na ideální podmínky, a proto jej není snadné vypěstovat. Je totiž velmi náchylné na mrazy a navíc si na jeho bobulích velmi rádi pochutnávají hejna kosů, kteří se ve francouzštině nazývají „Merle". Proto název Merlot.
➤Klikněte zde a dopřejte si kvalitní, chuťově plný Merlot
Dalo by se říct, že opakem Merlotu je italské víno Primitivo. Ne že by bylo méně lahodné, ale především jeho pěstování přidělává vinařům mnohem méně vrásek na čele. Tato odrůda není tolik náchylná na teplotní výkyvy, velmi rychle kvete, zabarvuje hrozny a současně dozrává mnohem dříve, než většina druhů červených vín.
Primitivo díky svým vlastnostem nebývá tolik přezrálé, je jemnější a plné vyvážených aromatických látek. Pro mnohé může být překvapením i vyšší množství alkoholu, které se nezřídka pohybuje mezi 15 – 17 %.
Výroba červeného vína – libo červené polosladké nebo suché?
Výroba jakéhokoliv vína je tak trochu věda a mnohé možná překvapí, že výroba bílého vína se od výroby červeného vína velmi liší. Hlavní rozdíl je především v barvě bobulí, které se na výrobu červeného vína zvolí. Musí být zkrátka vždy modrá, což se jeví jako samozřejmost. Nicméně ne každý ví, že některé druhy bílého vína, se vyrábí z hroznů modrých, jako například Tramín červený nebo Pinot Grigio. Zatímco ze zelených hroznů červené víno udělat nelze. Důvod je prostý a to v rozdílný postup výroby.
Proč je červené víno červené?
Málokteré červené víno má šťávu z vylisovaného moštu natolik červenou, aby bez přidání slupek vznikla červená barva tekutiny. Proto se hrozny červeného vína nejprve celé rozdrtí, aby vznikl takzvaný rmut, který poté několik dní kvasí. Na rozdíl od výroby bílého vína tak slupky zůstávají součástí fermentace (kvašení) a lisování probíhá až následně. Kromě toho červená vína potřebují k prokvašení o něco více času (5 – 10 dní) a o něco vyšší teplotu (29°C) než vína bílá.
Barikované červené víno
Červená vína se čím dál častěji takzvaně „školí“, což v překladu znamená zrání ve speciálních sudech z amerického nebo evropského dubu. Zde víno zraje po dobu tří měsíců a získává tak charakteristickou chuť a aroma z dubových sudů, které se odborně pro tento účel nazývají „barik“. Proto název „barikované víno“. Sudy barrique se použijí maximálně 3x. Poté dalším várkám vína nemají co předat a musí je nahradit sudy nové.
Složení červeného vína
Výroba vína je sice poměrně věda, ale rozhodně by neměla připomínat chemickou laboratoř. Což se u kvalitních červených vín samozřejmě vylučuje. I přesto vína v sobě obsahují okolo 600 látek, z nichž ty s největším podílem jsou:
- Voda (přefiltrována rostlinou, nikoliv dolévána)
- Alkohol
- Hroznový cukr (není pravidlem protože například červené víno suché, má často téměř nulový obsah cukru)
- Kyseliny (mléčná, vinná, jablečná)
- Flavonoidy (označován i jako vitamín P, který má pozitivní vliv na cévy a srdeční činnost)
- Antokyany (rostlinná barviva ve slupkách modrých hroznů)
- Vitamín E (obvykle se vyskytuje především v Tokajském vínu)
- Enzymy (superoxid dismutázy a katalázu což jsou látky, které zpomalují stárnutí buněk)
- Minerální látky (především hořčík, draslík, vápník)
- Resveratrol a jiné polyfenoly (přirozená protiplísňová ochrana slupek modrých bobulí, která lidskému organismu prospívá silnými antioxidačnímu účinky)
Červené víno kalorie
Jak bylo zmíněno, červené víno obsahuje cukry a spolu s cukry je spojeno i určité množství kalorií. Každé víno se v tomto ohledu bude lišit, ale pokud se budeme bavit v obecné rovině, tak 100 ml červeného vína bude mít v průměru 80 kcal. To je například ve srovnání s dvanáctistupňovým pivem téměř dvojnásobek.
Červené víno obsah alkoholu
U jednotlivých typů červených vín se bude samozřejmě lišit i podíl alkoholu. Nejběžněji se však hodnota alkoholu v červeném víně pohybuje okolo 10 – 15 %. Což je podstatně méně, oproti velmi sladkým dolihovaným portským vínům, které často obsahují i 22 % alkoholu.
Podávání a teplota červeného vína
Možná jste už někdy slyšeli fámu, že červené víno se má podávat o pokojové teplotě, nebo dokonce teplé. Je to velký omyl, protože jak víme, víno tu s námi je už několik staletí a dříve lidé nebyli tak zhýčkaní a nevytápěli své domovy na dnes běžných 22°C. Proto je pokojová teplota pro podávání červeného vína chybná. Dříve lidé měli ve svých komůrkách nebo komnatách teplotu okolo 15 – 18°C a to je přesně teplota, při jaké byste měli červené víno podávat.
V dnešní době se mění možnosti uzávěru červených vín. Ačkoliv v minulosti byla každá láhev uzavřená korkem, nyní jsou čím dál populárnější i šroubovací uzávěry. Díky tomu se můžete vyhnout vývrtce. Pokud ovšem chcete zaujmout, láhev s korkem stále budí větší důvěru a vaše zručnost s vývrtkou vyvolá dojem zkušeného vinaře.
Sklenice na červené víno / skleničky na červené víno
K samotnému podávání červeného vína patří i správné sklenice, které naplno vyšvihnou chuť a buket vína. Červené víno má oproti bílému mnohem intenzivnější aroma a proto vyžaduje odlišné sklenice. Potřebuje se takzvaně provzdušnit a z toho důvodu se podává do větších sklenic, kterým se říká „balón“. Důvod přízviska je při pohledu na sklenice jasný, připomínají totiž seříznutý balón.
Obecně u každého vína je důležité vybírat sklenice z kvalitního čirého a tenkostěnného skla. Díky tomu lépe prozkoumáte viskozitu a barevné odstíny vína.
Tip: Můžete si nechat vyrobit sklenice na víno s vlastním nápisem.
V neposlední řadě je důležitá vysoká stopka, která zde není jen kvůli lepší manipulaci při „kroužení vínem“, ale také proto, aby se teplota z rukou tak rychle nepřenášela k samotnému vínu.
Sklenička na červená vína Strix 600ml | Koupit za 75 Kč |
Sklenička na červená vína Rebecca 540ml | Koupit za 79 Kč |
Dvoufázový otvírák na víno | Koupit za 79 Kč |
Hobby bar batoh | Koupit za 919 Kč |
Svařené víno červené a červené víno s kolou
Dle nás je víno nejlepší podávat bez jakýchkoliv příměsí, prostě tak abychom si co nejlépe vychutnali jeho unikátní chuť a vůni. Nicméně může se stát, že čas od času dostanete nějakou láhev vína v akci, které se bohužel nepovedlo.
I takové víno však jde zachránit například svařením a doplněním o vhodné koření, jako jsou badyán, hřebíček, skořice, cukr a nakonec třeba plátek pomeranče.
Svařené víno se hodí především v zimních večerech, ale co když potřebujete zužitkovat nepovedené víno v létě, když jsou venku „třicítky“? Ve Španělsku pro tuto svízelnou situaci vymysleli recept červeného vína s kolou. Tomuto míchanému drinku se často přezdívá „Cuba Libre pro chudé“ anebo také „Houba“ a geniální je v tom, že na něj potřebujete pouze dvě ingredience – červené víno a colu.
Víno z červeného rybízu
Chutnou alternativou klasického červeného vína je rybízové víno, které je již po staletí známé svou vyzrálou chutí a krásně sytou rubínovou barvou. O jeho největší rozmach se v 15. století postarala Anglie spolu s Francií, které umění výroby tohoto lahodného nápoje přinesli do celé Evropy.
V tehdejších dobách byla rybízová vína přehnaně cukernatá a obsahovala i mnohem větší podíl alkoholu. Dnes jsou ovocná vína z černého nebo červeného rybízu mnohem jemnější, méně přesládlá a s obsahem alkoholu okolo 11 %.
Červené víno na noc
Červené víno na spaní? Ano, sklenku maximálně dvě před spaním doporučují například autoři studií z Washington State University a Harvard Medical School. Obě renomované univerzity se totiž nezávisle na sobě shodly, že červené víno před spaním je vhodné a to především díky zmiňovanému resveratrolu.
Pokud budeme mluvit obecně o alkoholu před spaním, doporučit ho nelze. Sice vám pomůže usnout, ale pozdější průběh spánku vám naruší. Zejména fázi REM, což je nejdůležitější část spánku, při které tělo regeneruje a získává energii na další den.
Červené víno a menstruace
Ženám se čas od času stane, že se jim zpozdí menstruace anebo ji jen chtějí dříve vyvolat. Babské rady znají hned několik možností, které to prý dokážou a jednou z nich je pití červeného vína. Důvod je prostý, ve vínu je alkohol a ten jak známo rozšiřuje cévy, uvolňuje napětí a tělu dodá potřebné antioxidanty. Dalšími možnostmi jsou cvičení a bylinkové čaje, ale proč se takto mučit, když je tu víno, no ne?
Červené víno v těhotenství – červené víno na vyvolání porodu?
Lékaři dříve pití alkoholu v těhotenství striktně zakazovali. Nyní některé vědecké studie toto dogma vyvrací. Opět si tuto výsadu zasloužilo především červené víno, které je svými blahodárnými účinky proslulé a v těhotenství je tak ve velmi omezeném množství doporučované. Odborníci mluví o zhruba 175 ml červeného vína týdně.
Pokud se však chcete alkoholu v těhotenství dočista vyhnout, ale současně chcete profitovat z benefitů červeného vína, variantou jsou nealkoholická vína a přírodní šťávy z vylisovaných hroznů. U nealko vína je proces výroby takřka identický jako u toho klasického, jen se pomocí reverzní osmonózy, nebo jiných procesů, zbaví alkoholu.
Také se říká, že červené víno by mělo pomoci vyvolat porod, pravděpodobně jde ale jen o babskou pověru a co odborník, to názor.
Alergie na červené víno
Červená vína obsahují kromě jiného také spoustu histaminů, které mohou u některých jedinců vyvolávat alergickou reakci. Mnohem pravděpodobnější je alergická reakce právě u červených vín. I přesto, že je pravá alergie velmi vzácná a často jde jen o zvýšenou citlivost na víno, je dobré mít se při pití vína na pozoru a všímat si určitých příznaků, jako jsou:
- ucpaný nos a rýma
- vyrážka
- pocit brnění, svědění či otok rtů nebo hrdla
- dušnost
- zažívací potíže
Možností, jak alergické reakce kočírovat, je více, pomůže například užívání antihistaminik nebo takzvaná orální imunoterapie, v každém případě i tady platí, že všeho je třeba s mírou.
Možné skvrny od červeného vína nejsou důvod k nepití!
Možná to zní šíleně, ale existují lidé kteří červené víno nepijí z obavy, že se jim stane nehoda, která na šatech či koberci způsobí skvrny. Nebudeme tvrdit, že skvrny z červeného vína jsou med, ale rozhodně to není nic, co by nešlo odstranit.
Stačí postupovat dle těchto osvědčených technik:
- Skvrnu pokapejte vymačkanou citronovou šťávou a následně opláchněte teplou vodou.
- Polijte skvrnu bílým vínem a po chvíli působení vysajte ubrouskem.
- Posypte skvrnu solí. Pokud je skvrna například na koberci, nechte sůl působit minimálně dvě hodiny. Jakmile sůl z koberce vysaje vlhkost, vysajte jej a dočistěte teplou vodou. Posolené šaty co nejdříve vyperte.
- Pokud je víno zaschlé, namočte látku do horkého mléka nebo octa. Poté vyperte běžným pracím prostředkem.
Vidíte? Strach ze skvrn by vás rozhodně neměl odradit od konzumace tak lahodných nápojů, jakým červená vína jsou!
➤Klikněte zde a dopřejte si kvalitní červené víno
Foto: Pixabay
*️⃣Jak vyprat červené víno?
Způsobů, jak dostat červené víno z oblečení, je více: například pomáhá pokapat skvrnu citrónem nebo posypte solí (nebojte se nechat působit delší dobu).
*️⃣Co obsahuje červené víno?
Červené víno obsahuje resveratrol a antioxidanty, a proto má blahodárné účinky na zdraví.
Komentáře