Nealko
Tonic - z čeho se vyrábí, s čím se míchá a nejlepší značky
Tonic je nealkoholický nápoj s výraznou typickou chutí. Některým chutná, jiným vůbec. Kde tonic vznikl? Jak se vyrábí? A s čím ho můžete míchat?
Foto: Pixabay
Co je tonic?
Jedná se o jeden z nejoblíbenějších nealkoholických nápojů, které se řadí do kategorie těch, jež jedna část lidí naprosto miluje a druhým jeho typická chuť naopak může vadit. Sám tonic je dnes už ale legendárním nápojem a mimo celé řady značek, které prosluly svojí vlastní tradiční recepturou, je tonic také součástí celé řady míchaných alkoholických koktejlů.
Dnes se přitom vydáme po cestě tonicu až na jeho úplný začátek. Podíváme se na to, jak a kde tonic vůbec vznikl, jak se vyrábí a dostaneme se až do současnosti a jeho obliby v gastronomii.
Původní kořeny tonicu vás překvapí
Tonic je velice oblíbený především kvůli svojí nápadité chuti. Kombinace jemně hořkého nádechu, který vyvolává chinin, je tím, co lidé na tomto nápoji milují a proč jej tak rádi kombinují v alkoholických drincích. Chinin sám o sobě je dokonce prapůvodním předkem dnešního tonicu. Původní tonic totiž rozhodně nebyla oblíbená limonáda, ale jednalo se o léčivý nápoj.
Chinin se dodnes používá v lékařství, protože se jedná o velice účinnou látku proti malárii, která je naštěstí v Evropě už dávno vymýcená. Mimo toho má také celou řadu dalších prospěšných, ale také nebezpečných vlivů na lidský organismus. Původní lékařský elixír, který už byl v zárodku produkovaný se sycenými bublinami, je už jenom prapůvodcem a dnešní tonic obsahuje chininu jenom zanedbatelné množství oproti původnímu nápoji.
Chinin v tonicu - Co to je? Má nějaké zápory
Chinin je velice intenzivní látka, která není doporučená dětem a kojícím ženám. Při letmém pozření se rozhodně nic neděje, ale v případě pravidelného pití tonicu mohou mít malé děti obtíže - například problémy se soustředěním, dokonce se může objevit také nervozita. Pro těhotné ženy pochopitelně platí stejná pravidla. Nejlepší je v těhotenství úplně konzumaci chininu vynechat, protože váš plod přijímá ty živiny, které v těhotenství sami spotřebováváte.
Pravidelné pití tonicu ale bez těchto speciálních případů rozhodně neskýtá riziko toho, že by mohlo dojít k nepříjemnostem. Zajímavostí, kterou se může tonic pochlubit, je fluorescence pod UV světlem. A to opravdu jakýkoliv. Důvodem je reakce samotného chininu, který jako alkaloid dokáže při vystavení UV spektru fluoreskovat. Přitom v nápoji stačí opravdu jen malé množství pro zajímavý efekt.
Věhlasná značka Tonicu Fever-Tree
Tonic, nebo jak mu angličané dodnes říkají „Tonic Water“ je, jak již bylo řečeno, velice tradičním nápojem. Trh vám dokáže nabídnout opravdu velké množství značek, které vás mohou zaujmout už na první pohled.
Mezi nimi ale má svoje výsostné postavení především Fever-Tree Indian Tonic. Původem receptura tonicu z Demokratické republiky Kongo pochází od místního přírodního léčitelství. Rostlina zvaná jako Fever-Tree, v přímém překladu „horečnatý strom“, ale používaný je název „chinovník“, obsahuje při louhování kůry látky, mezi kterými je i chinin, a navíc dostává do nápoje přirozenou chuť pro tonic.
Tonic značky - Která značka tonicu je nejlepší?
Fever-Tree je tak i do dnešní doby na jedné straně léčivým nápojem, na druhé oblíbenou limonádou. Na trhu ale můžete najít značek tonicu mnohem větší množství, které jsou velice oblíbené a také se mohou vytáhnout tradiční výrobou s vlastní recepturou, která už přetrvává doslova desítky let.
Mezi běžně dostupné značky tak patří například Schweppes, East Imperial Tonic nebo jedny z nejoblíbenějších nápojů tonic Kinley a River tonic. Mimo tradičních výrobců je ale i celá řada exklusivních a méně všeobecně známých produktů, jako může být Double Dutch nebo East Imperial tonic.
Tonic druhy: Každý si může najít svůj oblíbený
Tonic ale nemusí mít ve sto procentech jenom svoji typickou hořkou chuť. Výrobci dnes na trhu nabízí celou řadu různých variant tonicu, které jsou odlišně dochuceny a těší se tak oblibě těch, kteří by tradiční tonic jinak nepili.
Nejoblíbenější jsou Ginger tonic nebo Rose tonic, ale na trhu jsou i neobvyklejší příchutě jako například červený pomeranč, bezinka nebo brusinka. Pochopitelně najdeme i celou řadu dalších příchutí, mezi kterými jsou například citrusy. Vynechat přitom nesmíme ani tonic pro ty, kteří si striktně hlídají přísun cukru! Na trhu je od všech značek standardně dostupný tonic zero, tedy bez cukru.
Růžový tonic - hořkost snoubena s růží
Pro ty z vás, kdo preferujete trochu sladší chutě než je ta klasického tonicu, je tu ještě růžová varianta tohoto hořkého pití. Příchuť růžového toniku se liší značka od značky, ale ať už trpkost tradiční verze doplňuje příchuť květů růže, třešňových květů nebo jahody, je nápoj v každém případě sladší a ovocnější. I tento druh toniku se výborně hodí do míchaných drinků a navíc láká svou barvou.
Zázvorový tonic - to nejlepší ze zázvoru
Není nic lepšího než čaj z čerstvého zázvoru, který příjemně štípe v krku - když vás skolí viróza, je tahle podoba zázvoru nejlepší. Výrobci tonicu se ale rozhodli touto specifickou chutí obohatit i svůj nápoj, který se kromě lehké štiplavosti vyznačuje tím, že je příjemně sladký. I tento druh toniku se skvěle kombinuje s alkoholem všeho druhu, samozřejmě především s ginem.
Thomas Henry Tonic Water 0,2l | Koupit za 37 Kč |
Beefeater Pink&Tonic 0,25l 4,9% | Koupit za 49 Kč |
Fever Tree Tonic Water Elderflower 0,2l | Koupit za 39 Kč |
Beefeater Gin&Tonic Blood Orange RTD 0,25l 4,9% | Koupit za 49 Kč |
Double Dutch Cranberry Tonic 0,5l | Koupit za 79 Kč |
Originální Gin-Tonic koktejl - recept a návod na pití
Již několikrát jsme zmínili, že je tonic velice oblíbenou limonádou pro míchání koktejlů. Přitom mezi nimi najdeme hlavně jeden, který opravdu dokáže ocenit každý. Tím je Gin-Tonic. Originální recept Gin Tonicu se podává většinou ve vysoké sklenici s rovnou nohou, ale můžeme použít také oblíbenou variantu klasického „panáku“ v podobě whiskey sklenice.
V praxi se dělí použití jednotlivých druhů skleniček hlavně podle toho, o jak silný gin-tonic si řeknete. I sklenice totiž může mít vliv na to, jak moc konkrétní látky v pití dokáží vyniknout. Nejsilnější varianta v poměru 1:1 vám dá silnou chuť a nechá vyniknout alkoholickou složku. S postupným zmenšováním podílu alkoholu potom můžeme z Gin-Tonic udělat spíše osvěžující příjemný koktejl. Vzhledem k tomu, že jde o jeden ze základních koktejlů, neměli bychom zapomenout ani na dodatečné ozdobení skleničky. Na dozdobení se používá buď okurka nebo větvička rozmarýnu. Zpravidla i zde se volí podle toho, jak silný Gin-Tonic klient chce. Čím silnější je podíl alkoholu, tím vhodnější je rozmarýn, jinak je okurka osvěžující volbou.
Na konci si ještě musíme říci, jaké jsou nejlepší možnosti kombinace. Do koktejlu se nejvíce používá Fever-Tree tonic nebo Thomas Henry Tonic. Pro jeho sladší verzi není problém místo klasického čistého tonicu použít Rose tonic. Základem hlavně je, aby se jednalo o tonic „London Dry“, typický svojí ostrou příchutí. Jako alkohol můžeme volit z poměrně široké škály aperitivů, ale tou nejlepší volbou pro vás bude Beefeater.
Espresso tonic - Tonic s kávou / Tonic najedeme i v kosmetice
Mezi zajímavé možnosti využití tonicu je i takzvané espresso tonic. Jedná se o další drink s tonicem, který si velice rádi oblíbíte! Základním postupem je nejdříve nalití tonicu do sklenice s kostkami ledu, následně přiléváme čerstvé espresso pomalu tak, aby se stíhalo jemně chladit. Běžně se dokonce můžeme potkat s kombinacemi, jako je například espresso gin tonic a mnohé další.
Možná vás ale překvapí, že tonic potkáme také v kosmetice. Několik málo značek, jako například Hugo Boss tonic, se totiž nechala inspirovat pozitivními účinky chininu pro organismus a vytvořila tak na něm založenou sadu kosmetiky, která vás určitě zaujme.
Uvařte si vlastní tonic doma
Tonic je sice velkou alchymií, ale i tak si ho můžete zkusit udělat také doma. Patříte-li k fanouškům tohoto nápoje, zkuste si jej připravit.
Recept na domácí tonic - ingredience |
|
Domácí tonic - postup přípravy |
|
Slovo závěrem: je tonic prospěšný?
Už na začátku článku jsme nakousli to, jestli je tonic pozitivní nebo negativná látkou. Nejčastějším problémem pro tonic může být jenom jeho opravdu nadměrná konzumace (pravidelně řády litrů denně), která může způsobit problémy. Vyhnout by se mu měly zejména těhotné ženy a malé děti. V rozumné míře naopak může být tonic prospěšný a chinin jako takový je skvělou látkou.
Mimo posílení obranyschopnosti proti celé řadě virů a bakterií v těle je totiž blahodárnou složkou také pro vlasy. A to konkrétně v tom smyslu, že podporuje posílení kořínků vlasů a zlepšuje intenzitu a kvalitu jejich růstu. V lékařství se přitom používá hlavně pro udržování tělesné teploty, uklidnění příliš silné srdeční činnosti, a dokonce může jemně potlačovat bolest jako analgetikum.
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Jak připravit koktejl Paloma – přísady a servírování
Ochutnejte nejoblíbenější mexický koktejl Paloma, který kombinuje chutě grepu a tequily. Vyzkoušejte jednoduchý recept na osvěžující drink!
Jak udělat koktejl Negroni doma - ingredience a sklenice
Koktejl Negroni pochází z Itálie, kde se často pije jako aperitiv, ale oblíbený je po celém světě. Řadí se dokonce mezi 10 nejoblíbenějších...