Zajímavosti
Co je aperitiv a co je digestiv + ty nejlepší druhy
Co hostitel, to jiné nápoje. Co to ale je aperitiv a co je to digestiv? Poznejte rozdíl mezi oběma termíny, v jakých sklenicích se aperitiv a digestiv podávají a jaké jsou jejich nejlepší druhy, kterými uděláte radost i těm nejnáročnějším strávníkům.
Rozdíl – Druhy aperitivů – Sklenice na aperitiv
Nejlepší digestivy – Sklenice na digestiv – Dámské digestivy
Zdroj: Pixabay
Co je to aperitiv, co je to digestiv?
Dobrou chuť - a na zdraví. I takto lze popsat vztah mezi aperitivem a digestivem. Patří k sobě jako den s nocí, tvoří nerozlučnou dvojici a jednotný celek, přesto mají svá specifika a liší se od sebe jako, ehm, den a noc. Ať už se s nimi setkáte na společenském banketu, rodinné oslavě či (nejen) v michelinské restauraci, aperitiv a digestiv jsou už po dlouhá staletí pevnou součástí kompletních menu. Jejich dosah přitom dalece překračuje chuťové pohárky.
Ačkoli mnozí tyto pojmy zaměňují či mezi ně kladou rovnítko, rozdíl mezi aperitivem a digestivem je poměrně zásadní. Skvěle jej ilustruje už původní francouzská varianta těchto slov. Zatímco apéritif v jazyku země galského kohouta znamená „otvírající“, slůvko digestif se překládá jako „zažívací“.
Z toho vyplývá, že aperitiv se podává před prvním chodem. Úkolem aperitivu je navnadit naše chuťové buňky na nadcházející hostinu, krom povzbuzení žaludku navíc zpříjemňuje čekání na servírování pokrmu a zmírňuje případný ostych z pobytu v nové společnosti. Hostitelům naopak aperitiv dává možnost zjistit, zda se všichni hosté dostavili v plném počtu. Ze všech těchto důvodů se aperitiv podává v menším množství a ideálně 15 - 20 minut před servírováním jídla.
Digestiv se oproti tomu podává až po jídle, kdy podporuje trávení a doplňuje sníženou hladinu trávicích enzymů. Vhodně vybraný digestiv nasadí korunu vašemu kulinářskému zážitku a dotvoří společenskou atmosféru slavnostního okamžiku. Při vhodných příležitostech lze digestiv podávat současně s posledním chodem, ještě před tím, než se hosté zvednou od stolů a začnou v kuloárech probírat například politická témata.
Aperitiv - druhy, nejčastější aperitivy
Jako aperitiv se podávají méně alkoholické nápoje, ty ostřejší totiž mohou paralyzovat chuť. Pokud si však situace žádá sklenku kvalitní lihoviny, lze samozřejmě zvolit i tu - milion lidí, milion chutí. Obecně se jako aperitivy používají nápoje lehké či sladké, pevně svazující pravidla však neexistují a každý hostitel může při volbě aperitivu popustit uzdu své fantazie.
Vydá-li se v ní dejme tomu do slunné Itálie, narazí na spoustu osvědčených přípitků. Taková společnost Cinzano se na výrobu aperitivů přímo specializuje, její celosvětově proslulé vermuty se již více než 250 let vyrábějí na základě kvalitních italských bílých či červených vín. I bílá vína, především lehká a suchá, jako aperitiv poslouží na výbornou. Doporučit lze i značky jako Campari či Martini, kometou posledních let je pak bylinný Aperol a jeho míchaná varianta Aperol Spritz.
Nejlepší aperitivy | |
Lehké | Sekt, šampaňské, suché bíle či červené víno |
Sladké | Portské víno, sherry, Campari, Cinzano, Martini |
Lihoviny | Vodka, hořké nebo hořkosladké likéry |
Sklenice na aperitiv? Volbu určuje alkohol
Výběr sklenice pro aperitiv se řídí výběrem nápoje. Sekty se podávají v misce, ve špičce či ve flétně. Vína patří do vyšších štíhlých sklenek na dlouhé stopce. Vermuty jako Cinzano či Martini podáváme ve sklenkách na bílé víno, v miskách je pak lze doprovodit plátkem citrónu nebo olivou.
Aperitivem své chuťové buňky povzbuzovali již starověcí Římané a i oni věděli, že s nultým chodem hostiny se to nemá přehánět. Objem aperitivu by podle druhu zvoleného alkoholu neměl přesáhnout 1 dcl. Čím blíže jídlu aperitiv podáváme, tím menší množství bychom měli volit. Uznávaný odborník na etiketu Ladislav Špaček pro Českou televizi doporučuje dát si jako přípitek pouze jednu skleničku. „A dáme-li si druhou, pak jen to, co už jsme měli,“ dodává.
Funkce a význam aperitivu
- V první řadě má aperitiv ve strávnících probudit či povzbudit chuť k jídlu.
- Neměl by však hosty zasytit, ačkoli jde o nultý chod menu.
- Důležitá je i společenská funkce, s aperitivem v ruce se mohou hosté seznámit mezi sebou, začít navazovat kontakty, případně zahnat nervozitu.
- Hostitelům pak aperitiv poskytuje prostor sledovat, zda už všichni hosté dorazili.
Aperitiv Dubonnet Vermouth
Mezi oblíbené apertivy patří i Dubonnet Vermouth. Jeho první verze vznikla už v roce 1846, kdy ho připravil pařížský obchodník s vínem a chemik Sir Joseph Dubonnet. Tehdy byl známý jako oblíbené léčivo, které bylo žádané po celém světě. Jeho základ je tvořen červeným vínem, které obohacené speciální směsí koření, ale hlavně léčivou kůrou chinovníku.
KV 14: Aperitiv od Jana Bechera
Oblíbeným aperitivem je i KV 14, vymazlený produkt z pera Jana Bechera. Pokud jste fanoušci hořkých bylinných chutí, tohle je to pravé pro vás. Kromě tajné směsi bylin obsahuje červené víno, které mu propůjčuje mystickou tmavě rudou barvu. Tento aperitiv má 40 % alkoholu, zato však neobsahuje ani zrnko cukru.
Dubonnet Vermouth 0,75l 14,8% | Koupit za 345 Kč |
KV 14 Aperitiv 0,5l 40% | Koupit za 259 Kč |
Aperitiv a Vánoce 2022: čím si připít před štědrovečerní večeří?
Štědrovečerní tabule je obvykle plná těžkých jídel, a co teprve když celý den uzobáváte cukroví. Právě proto se hodí před velkolepou večeří navnadit své chuťové pohárky a zároveň připravit žaludek na to, co se na něj v kuchyni chystá. A co se k takové vánoční večeři hodí nejlépe? Vsaďte na něco lehkého jako suché bílé víno, pokud jste ale příznivci sladších aperitivů, zvolte Cinzano či Martini.
Digestiv - menu vhodně uzavře francouzský digestiv
Hostina se chýlí ke konci a svým hostům - a svému zažívacímu traktu - prokážete nejlepší službu výběrem vhodného druhu digestivu. Alkohol krátkodobě uvolňuje hladkou svalovinu ve stěně žaludku a tím v něm snižuje pocit plnosti. Stopičku žaludečních likérů si po dobrém jídle přece vychutnávaly už naše babičky.
Nejčastěji volenými digestivy jsou koňak a brandy všeobecně; není-li po ruce pravý cognac, brandy jej obstojně zastoupí. Takový armaňak (armagnac), jenž na rozdíl od koňaku prochází destilací pouze jednou, se pyšní ještě bohatším a výraznějším aromatem. Extra old (XO) armaňaky s minimálně šestiletou historií zrání v sudu budou ozdobou vašeho menu.
Svou úlohu skvěle splní také hořké bylinné likéry, whisky, vodka. V podstatě jde o celou škálu nápojů s vyšším obsahem alkoholu, hostitelé mohou nabídnout také různé krajové speciality. Padne-li volba na vermut, pak je to zcela v pořádku. Podle nepsaných pravidel by se však měl servírovat jiný nápoj než během aperitivu.
Správný digestiv má vhodně doplňovat servírované menu, volba konkrétního drinku je zcela ve vaší gesci. Velmi často za hostinou bude dopsána hořkosladká tečka. Má-li ji namísto bylinných likérů dopsat ze sukulentní agáve vyráběná tequila añejo, nikdo se zlobit nebude. Odpovědí na otázku „co je to digestiv“ je totiž přeci „nápoj podávaný po jídle“.
Digestiv - druhy nejlepších digestivů
- Koňak a brandy - Hennesy, Rémy Martin,
- Whisky - irské, skotské
- Pálenky - Metaxa, grappa, ovocné pálenky
- Bylinné likéry - Jägermeister, Becherovka, Fernet Stock
- Gin - Tanqueray, Hendrick’s Gin
- Vermut - široká škála, jiný než během aperitivu
Podávání digestivu - sklenice na digestiv
Opět platí, že výběr nápoje určuje i to, v jaké sklenici budeme digestiv podávat. Brandy a koňak si přímo říkají o rozlévání do koňakových sklenic. Nižší kulaté sklenky s krátkou stopkou se drží přímo v dlani, která nápoj rovnou zahřívá.
Likérové digestivy se podávají v malých kalíšcích s dlouhou nožkou, tzv. „likérkách“. Ty mají různé objemy i tvary, linie skleniček dávají vyniknout lahodnosti nápoje. Destiláty lze nalévat do klasických „panáků“, anglicky nazývaných „Shot Glass“. Ještě příhodnějším sklem pro slavnostní okamžiky jsou však sklenky na nožce se zúženým hrdlem. Nejlepší hostitelé volbou správné sklenice pro digestiv krom výjimečnosti okamžiku zdůrazní i chuťové vlastnosti alkoholu.
Velikonoční digestiv? Jägermeister poslouží skvěle
Velikonoční svátky jsou v lidových tradicích spojeny s vítáním jara. Příroda se probouzí, raší, pučí. Tradiční německý likér Jägermeister je tedy výborným velikonočním digestivem, jeho vyvážená chuť vzniká macerací 56 různých složek z bylin, kořínků, dřeva či kůry. Spojení s přírodou podtrhuje ještě doba minimálně jednoho ruku, po kterou tento bylinný likér zraje v dubových sudech.
Ačkoli se Jägermeister často používá jako hlavní složka míchaných drinků - často se coby Jägerbomb míchá s energetickými nápoji, - jako digestiv je ideální podávat jej čistý. Coby bylinný likér je vhodné Jägermeister servírovat v likérových sklenkách na dlouhé noze a s malým kalíškem, v rodinném kruhu však neméně dobře poslouží i originální zdobené skleničky přímo od německého výrobce, kteér se prodávají v tzv. Party Packu.
Portské i něco ostřejšího. Dámský digestiv se přizpůsobí chutím
Při výběru vhodného dámského digestivu máte opět volnou ruku, nasměrovat ji můžete například do Portugalska. Fortifikovaná vína, z nichž jsou nejznámější portská vína, se svým obvyklým obsahem alkoholu mezi 16 - 24 procenty řadí mezi nápoje, které lze s klidem použít i jako aperitiv. Tehdy je třeba vzít v potaz intenzivnější chuť nápoje, která může přehlušit chody předkrmu. Portské jako digestiv je tedy vhodnější, ne nadarmo se mu ostatně přezdívá „dezertní víno“.
Společenskou atmosféru po dobrém jídle pomáhají dotvářet také různé pálenky. Řecká Metaxa, italská Grappa či balkánská Rakije trávení pomohou naprosto znamenitě. Při hledání vhodného ostřejšího dámského digestivu vůbec nemusíme opouštět hranice naší vlasti, kvalitní české ovocné pálenky si své milovnice jistě najdou. S klidným svědomím lze doporučit ty z rodinného lihovaru Žufánek. K nejprodávanějším lahvím roku 2020 podle serveru alkohol.cz patří i Baron Hildprandt Zralá Hruška, příjemně dlouho finišující polosladká pálenka s výraznou chutí šťavnatých hrušek.
Slivovica Žufánek 0,5l 50% | Koupit za 619 Kč |
Slivovica Žufánek z dubového sudu 0,5l 45% | Koupit za 729 Kč |
Hruškovica Žufánek 0,5l 45% | Koupit za 626 Kč |
Hruškovica Žufánek z dubového sudu 0,5l 40% | Koupit za 719 Kč |
Meruňkovica Žufánek 0,5l 45% | Koupit za 626 Kč |
Kdoulovica Žufánek 0,5l 45% | Koupit za 649 Kč |
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Prosecco – italská šumivá vína: co to je, jak se pije a koktejly
Prosecco je šumivé víno výhradně z oblasti v okolí Terstu v severní Itálii. Kvalitní prosecco může posloužit coby skvělá alternativa pro...
Druhy skotských whisky: Jak se dělí a které jsou nejlepší?
Skotská single malt whisky patří k nejznámějších drinkům. Podívejte se na kompletní informace o tomto vynikajícím nápoji, který se vyrábí už ...
Druhy Fernetu Stock - z čeho se vyrábí a historie
Víte, z čeho se vyrábí fernet, odkud pochází a jaké měl využití v historii? Zajímají vás drinky, které se z fernetu míchají? Všechny informace o...