Ovocné
Rakije: Vynikající pálenka z Balkánu
Pod pojmem rakije se skrývá mnoho různých druhů ovocných destilátů původem z Balkánu. Jak se liší od tuzemských pálenek a proč jsou důležitou součástí národního bohatství? V tomto článku se dozvíte všechno, co chcete vědět o rakije, a ještě o něco víc. Na závěr pro vás máte 5 TOP receptů na rakijové koktejly.
Foto: Profimedia
Co je rakije za alkohol a odkud pochází? (původ, výroba, složení)
Rakije je tradičním balkánským destilátem s poměrně vysokým obsahem alkoholu. Obvykle se pohybuje kolem 40%, ale silnější domácí rakije má kolem 60%, ty nejsilnější pak dosahují až 80%. Vyrábí se destilací zkvašených ovocných plodů, a to například švestek, hroznového vína, meruněk, hrušek, višní, fíků, kdoulí nebo ostružin. Tím se velmi podobá tuzemským pálenkám, slivovici, hruškovici a tak podobně.
Tento nápoj pochází z Balkánského poloostrova a je oblíbený v mnoha zemích jihovýchodní Evropy. Název "rakije" pochází z turečtiny, kde slovo "rakı" znamená "řezaný", což odkazuje na závěrečnou fázi destilačního procesu.
Výroba rakije začíná tím, že se zvolený druh ovoce fermentuje, což znamená, že se pomocí kvasinek přeměňuje na alkohol. Následně dochází k destilaci. To je proces, při kterém se alkohol odděluje od fermentovaného ovoce. Destilace umožňuje získat vyšší obsah alkoholu, a tak se rakije stává silnější a hořčí, než by tomu bylo u obyčejného ovocného vína.
Tento nápoj má hlubokou tradici v zemích Balkánského poloostrova, jako jsou Srbsko, Chorvatsko, Bosna a Hercegovina, Černá Hora nebo Albánie. Každý kraj má své vlastní způsoby přípravy a podávání, různé varianty rakije se liší použitým ovocem a destilačními postupy. Díky své popularitě a zároveň regionální různorodosti je rakije významným kulturním symbolem a důležitou součástí místních slavností a společenských událostí.
Hodnocení rakije: 8,5/10
Druhy a varianty rakije: Chorvatsko, Albánie, Srbsko, Rumunsko, Řecko, Turecko
Rakije má mnoho různých druhů a variant, které se liší v závislosti na použitém ovoci, regionálních tradicích a specifických postupech výroby.
- Šljivovica je jihoevropskou obdobou naší slivovice, vyrábí se ze švestek a je typická pro Chorvatsko, Slovinsko, Srbsko a Černou Horu, kde jsou považovány za národní nápoje. Regionální varianty se mohou lišit. Například v Srbsku mají svou vlastní odrůdu švestek, které používají na výrobu šljivovice. V jejich verzi je také nejvíce zastoupený alkohol.
- Lozovača (krátce loza) je rakije vyrobená z fermentovaných vinných hroznů a je podobná italské grappě nebo francouzskému marc. Je typická zejména pro Bulharsko.
- Travarica je ochucená lozovača s bylinnými výtažky. Existuje mnoho různých variant travaricy podle druhu přidané byliny, jejich kombinací i délky louhování. Nejčastěji se pro její přípravu používá máta, routa, šalvěj, rozmarýn, levandule nebo jalovec. Travaricu najdete v pobřežních oblastech Chorvatska.
- Jabukovača (rakija od jabuke) je vyrobena z různých druhů jablek. Má lehkou ovocnou chuť, která se krásně mísí s dřevitou příchutí sudu, v němž zraje. Připravuje se napříč Balkánem.
- Medica (medova rakija) je proslulou specialitou Istrijského poloostrova. Je medově nasládlá, neboť se do jejího destilátu přidává propolis. Ze všech rakijí se právě medica nejvíce podobá likéru. Co se obsahu alkoholu týče, je zde zastoupen méně, obvykle mezi 15 až 25%.
- Kajsijevača je destilát z meruněk se silnou ovocnou vůní a chutí. Najdete ji zejména v Srbsku, Černé Hoře a Bosně a Hercegovině.
- Viljamovka je obdoba naší hruškovice, pálenka z různých druhů zelených a červených hrušek, kterou najdete zejména v severním a severovýchodním Chorvatsku. Zachovává si lahodnou ovocnou vůni a chuť.
- Podobným nápojem je také rumunská tzuika. Připravuje se stejně jako šljivovica ze zralých švestek. V Rumunsku je velmi tradiční a považuje se za národní nápoj.
- Nezřídka se balkánská rakije plete s tureckou rakı ze sluncem sušeného hroznového vína nebo řeckým ouzem a tsipourem. Stejně jako země původu je však jiná i jejich receptura.
5 TOP receptů na koktejly s rakijí
Z balkánské ovocné pálenky si můžete připravit také různé koktejly. Už jste někdy ochutnali balkánskou Bloody Mary nebo lahodný Rakia Club Cocktail? O hodně přicházíte! Pojďte se s námi podívat na pět nejlepších receptů.
Pro jejich přípravu doporučujeme sáhnout po čistší a silnější rakije. Zkuste šljivovicu, lozovaču, kajsijevaču nebo viljamovku. Naopak travaricu nebo medicu si raději vychutnejte samotnou.
1. Rakijová energetická bomba
Co potřebujeme:
- 50 ml rakije
- 150 ml zázvorového piva
- 10 ml kávového likéru
- několik kapek křenové šťávy
Jak na to:
Všechny ingredience nejprve vychladíme, poté nalijeme do vysoké sklenice a důkladně promísíme.
2. Khaibol
Co potřebujeme:
- 50 ml rakije
- 10 ml Campari
- dvě kapky růžové vody
- 150 ml hořkého toniku
Jak na to:
Opět vychladíme všechny přísady, poté je nalijeme do vysoké sklenice a dobře promícháme.
3. Balkánská Bloody Mary
Co potřebujeme:
- 50 ml rakije
- 150 ml rajčatové šťávy
- citronová šťáva
- worcestrová omáčka (podle chuti)
- tabasco (podle chuti)
- směs bulharského koření (podle chuti)
- marinovaný křen
Jak na to:
Rakije a rajčatová štáva se musí řádně vychladit a poté promíchat ve vysoké sklenici. Dále se nápoj dochutí dalšími přísadami podle chuti a ještě jednou promíchá. Na závěr přidáme led a dozdobíme marinovaným křenem.
4. Rakia Daisy
Co potřebujeme:
- 60 ml rakije
- 20 ml rumu
- 3 čajové lžičky Curacaa (likér ochucený citrusovými slupkami)
- 4 čajové lžičky jahodového sirupu
- šťáva z jedné malé limetky
- sodovka
Jak na to:
Všechny přísady kromě sodovky nalijeme do šejkru s ledem a důkladně protřepeme. Pak procedíme do vysoké sklenice a dolijeme sodovkou.
5. Rakia Club Cocktail
Co potřebujeme:
- 60 ml rakije
- 15 ml dalmácký likér Maraschino
- 15 ml ananasový džus
- 2 čajové lžičky Angostura bitters
- citronová kůra
- jahody
Jak na to:
Do šejkru s ledem nalijeme rakiji, Maraschino, ananasový džus a Angostura bitters a důkladně protřepeme. Pak procedíme do vysoké sklenice a dozdobíme jahodami a citrónovou kůrou.
Prodej rakije v eshopu online i v kamenných obchodech (cena)
Nejlépe samozřejmě hřeje rakije pořízená přímo v místě u balkánských výrobců. Pokud však zrovna nemáte tu možnost, dobře poslouží i nákup v eshopu. Zkusit můžete například prowine.cz, kde se specializují na vína a destiláty z Bulharska, nebo hr-eshop.cz, kde najdete bohatý výběr chorvatských delikates. Nicméně zajímavé možnosti lze najít i na darkovepalenky.cz nebo alkohol.cz.
Cenově se pohybuje v řádech stovek korun, kvalitnější lahev rakiji (0,7l) vás vyjde zhruba na 500 až 700 Kč.
Pokud máte zájem o nákup v kamenném obchodě, kde můžete svůj výběr konzultovat s prodejcem, můžete zkusit například Delikatesy z Balkánu na adrese Bělehradská 2322, Praha 2 nebo Balkánské potraviny BULGARIA na adrese Jugoslávských partyzánů 738/38, Praha 6.
Z čeho se dělá/vyrábí rakije?
Rakije se vyrábí destilací zkvašených ovocných plodů, a to nejčastěji ze švestek, hroznového vína, jablek, hrušek, meruněk, ale také višní, malin, kdoulí, fíků nebo ostružin. Více si můžete přečíst TADY.
Jak chutná rakije?
Rakije je souhrnný název pro ovocné pálenky na Balkáně. Existuje mnoho různých druhů a poddruhů, z nichž každý má svou specifickou chuť a vůni podle ovoce, postupu destilace a dalších faktorů. Více se dozvíte TADY.
Jak se pije rakije a s čím?
Rakije se obvykle pije jako vodka z panákových skleniček. Na rozdíl od naší slivovice se ale rakije běžně nepije na ex, nýbrž dlouze popíjí a vychutnává. Často se k ní podávají obložené talíře se sýry, uzeninami, mořskými plody a zeleninou. Připravit z ní lze i různé koktejly. 5 TOP receptů na přípravu koktejlů z rakije najdete TADY.
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Recept na nejlepší domácí ořechový likér
Ořechovka je likér z nezralých vlašských ořechů. Domácí recept na přípravu je jednoduchý, důležité je načasování a doba zrání je několik měsíců....
Co je aperitiv a co je digestiv + ty nejlepší druhy
Co je to aperitiv, co je to digestiv? Poznejte rozdíl mezi oběma termíny, v jakých sklenicích se aperitiv a digestiv podávají a jaké jsou jejich...
Jak vznikají nealko vína - nejlepší druhy, účinky na zdraví
Svůdná chuť, žádný alkohol. Nealkoholická vína již přes 100 let prospívají našemu zdraví. Jaké jsou nejlepší druhy, jak vznikají, existuje...