Míchané drinky
Recept na grog - jak ho správně uvařit a z čeho ho pít
Každý z nás ví, co je to grog. Jak se ale správně dělá, jaké ingredience použít a z jakých sklenic ho pít? Náš jednoduchý recept na grog vás spolehlivě zahřeje, stejně tak i ten ze slivovice.
Co je grog – Jak se dělá grog – Grog recept
Sklenice na grog – Ingredience na grog – Grog z griotky – Grog s máslem
Grog ze slivovice – Historie grogu – Grog s karamelem
Foto: Pixabay
Příprava grogu. Co je grog?
Grog je horký alkoholický nápoj. Jeho základními složkami jsou rum a vroucí voda. Podle vašich osobních preferencí ho můžete dochutit také cukrem a citronem. Už po staletí se říká, že v jednoduchosti je síla. Grog je toho důkazem, i přes snadnou a rychlou přípravu vám totiž dodá nebývalé množství energie. Grog vás zahřeje na těle i na duši, což oceníte nejen v třeskutých mrazech.
A odkud že se vlastně grog vzal a jaká je jeho historie? Na to vám dnes odpovíme a možná budete překvapeni, jak pestrý příběh za sebou tento jednoduchý nápoj má.
Jak se správně dělá grog?
Panáka rumu ve sklenici zalijete horkou vodou, případně přidáte cukr s plátkem citronu. I tak lze postupovat a během adventních nedělí na řadě trhů na takový nápoj skutečně narazíte. Ano, zahřeje a ano, je to grog. K přípravě horkého nápoje lze však přistoupit i sofistikovaněji a pár jednoduchých vylepšení váš nápoj posune na vyšší úroveň. Zkuste svůj grog obohatit o další suroviny.
- skořice – je nejen aromatická, ale i léčivá; mimo jiné podporuje krevní oběh a zlepšuje trávení
- hřebíček – pár kousků vaší směsi přidá na aromatu i sladkosti
- med – skvěle nahradí cukr, obsahuje spoustu živin
- šťáva z citronu – kromě chuti dodá i vitamíny, stejně jako limetka u drinku Gimlet
Je více cest, jak se dělá grog. Připravíte ho zalitím směsi horkou vodou a přidáním „panáku“ alkoholu. Jiným postupem docílíte jiné chuti. Všechny ingredience včetně alkoholu můžete vložit do samostatné nádoby a zahřát ve vodní lázni. Chuti se tak lépe propojí. Vždy je ale dobré mít na paměti, že alkohol se odpařuje při teplotě 78 °C. Přílišné zahřátí směsi nebo smíchání destilátu s vroucí vodou mohou nápoji ubrat na procentech.
Jak se vaří grog? Rum Božkov nebo Don Papa?
Díky tradiční české náklonnosti k tuzemskému rumu se u nás grog připravuje právě především z tuzemáku. Ochutnali už jste ale někdy horký nápoj s pravým karibským rumem?
Vylepšit můžete i samotný základ grogu: použijte na přípravu pravý třtinový rum. Nemusí jít rovnou o lahve s investičním alkoholem, na trhu narazíte i na spoustu cenově dostupných a přitom nesmírně kvalitních destilátů. Jejich plná chuť nezná kompromisů, i v třeskuté zimě vás navíc může zahřát myšlenka na místa, kde se toto tekuté zlato rodí. Vyzkoušejte níže uvedený recept na grog s některým z těchto rumů:
Capitan Bucanero Aňejo 0,7l 38% | Koupit za 465 Kč |
Ron Varadero Aňejo 5y 0,7l 38% | Koupit za 444 Kč |
Ron Barceló Añejo 0,7l 37,5% | Koupit za 525 Kč |
Puntacana Ron Viejo 0,7l 37,5% | Koupit za 419 Kč |
Grog s medem nebo cukrem – recept
Hodnocení drinku grog: 9,1/10
- Doba přípravy: 5 minut
- Obtížnost přípravy: snadná
- Chuť: hřejivá, podle stupně ředění silně rumová
Recept na drink grog - ingredience |
|
Recept na drink grog - postup přípravy |
|
Sklenice na grog
V našich končinách je zvykem podávat grog ve sklenicích z pevného varného skla. Takové jsou stavěné na naplnění horkou tekutinou a neprasknou vám v ruce – o takové zahřátí nikdo z nás nestojí. Pojistkou může být lžička, přes kterou grog do sklenice nalijete. Kov totiž odvádí teplo rychleji než sklo, v praxi se tak dříve zahřeje lžička než sklenice. Jen tedy nesmíte použít plastové lžičky jako v jedné z nejlepších českých komedií Pelíšky.
Námořnický rum s vodou
Grog je ak rozmanitý nápoj, že žádná jednotná pravidla pro jeho servírování neexistují. Věřte, že námořníci, kteří v 18. století rum zředěný vodou okusili jako první, si se sklenicí na grog hlavu příliš nelámali. Stejně dobře jako pevná sklenička může posloužit porcelánový servis, ve venkovních stáncích nápoj dostanete v plastových kelímcích a jeho chuti to nijak neuškodí. Když vyrazíte na hory, například do oblíbených penzionů v Malé Úpě a Horním Maršově, můžete si na celodenní výlet připravit grog do termosky. V podstatě správná sklenice na grog je ta, která bude (nejen z poloviny) plná.
Jak udělat grog – grog s čajem
Základní recept na grog není zrovna disciplína do Prostřeno! a dokáže ho připravit snad každý z nás. Rozhodně ale nejde o jedinou známou variantu tohoto nápoje. Například v zemích Beneluxu a Francii, hrdé domovině francouzských vermouthů, je zvykem přidávat rum k černému čaji. Společně s lžičkou medu a šťávou z čerstvého citronu je takový grog v lidových kruzích spolehlivou prevencí proti nachlazení a chřipce.
Grog z griotky
Namísto českých tuzemáků nebo nejlepších jemných rumů lze s horkou vodou smíchat a doplnit vhodnými ingrediencemi i další alkoholické nápoje. Zahřát vás může například grog s:
Výše zmíněný silný grog s brandy si oblíbila legendární popová skupina Bee Gees. Britské trio připravovalo nápoj z půl lžičky cukru, 75 ml brandy (či koňaku) a 100 ml horké vody. A jak to sourozencům Gibbům zpívalo; možná i díky tomuto grogu dohromady prodali přes 120 milionů desek a patří k nejúspěšnějším hudebníkům historie.
Recept na grog z griotky – ingredience |
|
Recept na grog z griotky – postup |
|
Grog recept – grog ze slivovice
Ideální alternativní ingredienci grogu najdeme také ve značné části českých spíží, sklípků a archivů. Je jí slivovice, tradiční čirá pálenka z Moravy. Grog ze slivovice vás zahřeje snad ještě více než ten rumový, je to dáno všeobecně vyšším (zhruba 50%) obsahem alkoholu v pálenkách. Takový švestkový grog dokáže být pořádným cloumákem, i proto jsme v našem receptu sáhli po výraznějším ředění. Další sklenici si přece můžete připravit vždy. Grog ze slivovice si skvěle rozumí s blahodárným medem i vitamíny prošpikovaným citronem.
Recept na grog ze slivovice - ingredience |
|
Recept na grog ze slivovice - postup přípravy |
|
Grog s máslem
Zní to sice nezvykle, ale i tato úprava patří mezi velmi oblíbené. Tato varianta grogu je specifická pěnou, která se vytvoří na povrchu, a také chutí muškátového oříšku.
Recept na grog s máslem – ingredience |
|
Recept na grog s máslem – postup |
|
Grog s karamelem
Máte rádi slaďoučké likéry, jako je třeba Baileys? Nebo pochutiny, v nichž se snoubí chuť rumu a karamelu? Svůj grog si podle toho můžete zpestřit a přitom není třeba žádná ingredience navíc, liší se jen postup. Ani čas přípravy se však nijak zvlášť neprodlouží, protože jde jen o to nechat za stálého míchání cukr rozpustit v karamel. Pokud si chcete nápoj ještě více ozvláštnit, můžete přidat skořici nebo hřebíček.
Recept na grog s karamelem – ingredience |
|
Recept na grog s karamelem – postup |
|
Historie grogu: horký rum námořníků
Grog se v zimním období velmi často vaří ve všech koutech naší vlasti. Je však grog ryze českým nápojem? Musíme vás zklamat, jeho historie se začala psát v 18. století na lodích Royal Navy (Britského královského námořnictva). Dávní mořeplavci dostávali příděly rumu, které se v roce 1740 rozhodl viceadmirál Edward Vernon – mezi svými muži známý pod přezdívkou „Old Grog“ – nechat ředit horkou vodou. Zlepšil tak disciplinovanost své posádky, ta pro změnu přidáním cukru a limetkové šťávy vylepšila chuťové vlastnosti nového nápoje. Námořnický rum s 54,6% obsahem alkoholu se obvykle ředil v poměru 1:2 či 1:3. Až do začátku dvacátého století byli neposlušní mořeplavci trestání zředěním v poměru 1:6.
Grogy z grogu
Z širých vod oceánů se grog rychle přesunul na souš, již od 19. století jej popíjeli obyvatelé kontinentální Evropy. Při nadměrném pití se dostávali do stavů popsaných slovem grogy. Dnes už jím označujeme vyčerpanost všeobecně a takového člověka mohou postavit na nohy energetické nápoje.
Navy rum: pořádný námořnický grog
Chcete ctít tradici a přemýšlíte, jak udělat grog na počest dávných námořníků? Pak sáhněte po některém z navy rumů. Aromatické destiláty s vysokým obsahem alkoholu a pestrou chuťovou paletou jsou okouzlující samy o sobě. V tuhých mrazech vás však ve spojení s horkou vodou zahřejí stejně spolehlivě, jako míchané drinky osvěží v parném létu. Na zdraví.
Pusser's Gunpowder British Navy Rum 0,7l 54,5% | Koupit za 819 Kč |
Pusser's British Navy Rum Overproof 0,7l 75,5% | Koupit za 1075 Kč |
O Vánocích jedině grog, punč nebo svařák
Britští námořníci nám svou inovací prokázali obrovskou službu a grog se stal jedním z nápojů, bez nichž si neumíme zimní svátky představit. Vedle punče a svařáku je jejich neodmyslitelnou součástí a sotva byste našli vánoční trhy, kde byste ho nekoupili. Grog je úžasný svou jednoduchou přípravou, a přesto si ho doma můžete obohatit o spoustu ingrediencí, typických spíše třeba pro svařák nebo punč.
Grog – cena Vánoce 2022
Ani o letošních Vánocích se bez nápoje dobrodružných námořníků neobejdeme. Ceny na vánočních trzích už nejsou, co bejvávaly, a určitě by nás vyšlo levněji připravit si nápoj doma, ale kdo by dokázal odolat alespoň jedné návštěvě vánočních trhů. I v tomto případě je však výhodou jednoduchost přípravy grogu – oproti punči nebo svařáku, které jsou na přípravu i co se týče množství ingrediencí složitější, je grog obvykle cenově příznivější.
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Značka rumů Plantation Rum - druhy a historie
Rumy značky Plantation se vyznačují unikátním dvojím zráním – nejprve v Karibiku či Latinské Americe a poté ve Francii ✔️. Přečtěte si více o...
Havana Club - nejznámější kubánské rumy
Bílé rumy kubánské značky Havana Club nejsou jen skvělý základ do míchaných koktejlů. Podívejte se na historii značky a jaké další druhy rumů...
Druhy rumů Don Papa - historie značky a kde koupit lahve
Rumy Don Papa jsou v Česku jedny z nejoblíbenějších, jsou doslova symbolem sladkých rumů. Přečtěte si více o této skvělé značce rumu z Filipín!